Dobór podkładu

Dobór podkładu

Nawet najlepszy podkład nie zagwarantuje nam pięknego makijażu, jeżeli będzie nieodpowiednio dobrany do cery. Dobór podkładu to podstawowa czynność. Musi to być jednak decyzja przemyślana i świadoma. Przede wszystkim należy rozpoznać swój typ cery, a także jej koloryt. Pudry rozświetlające doskonale rozjaśnią cerę zmęczoną i szarą, jednak nie sprawdzą się w przypadku cery tłustej.

Do tego typu skóry polecane są kosmetyki matujące. Dla twarzy z problemami trądzikowymi dobry będzie specjalny podkład ze składnikami antybakteryjnymi. Dla kobie starszych, które chcą ukryć zmarszczki, polecane są kosmetyki liftingujące. Kolor i odcień podkładu należy dobrać dokładnie do tonacji i karnacji twarzy. Nie powinno się go sprawdzać na dłoni, ponieważ skóra ma tam inny ocień. Najlepiej korzystać z próbek i testerów, które w domu można nałożyć na twarz.

Rodzaje pudrów

Puder to kosmetyk, który stosowany jest na podkład lub samodzielnie. Spełnia różne zadania w zależności od typu, ale w przypadku wcześniejszej aplikacji podkładu, utrwala go, matuje skórę i pozwala na stosowanie kolejnych kosmetyków, jak na przykład różu. Należy bowiem pamiętać o zasadzie, która mówi, że kosmetyki sypkie nakłada się na sypkie, a te w kremie na bazy kremowe. Dlatego też sypki róż równomiernie rozprowadzimy jedynie na twarz pokrytą pudrem. Puder pozwala nam na uzyskanie różnych efektów.

Te w odcieniach cielistych, dobierane jako o ton jaśniejsze od podkładu, służą do codziennego , naturalnego makijażu. Jeszcze lepiej sprawdzają się kosmetyki transparentne, czyli bezbarwne. Matują skutecznie cerę nie wprowadzając dodatkowego koloru. Na specjalne okazje znajdziemy również pudry brązujące i rozświetlające. Kosmetyki sypkie i w kulkach nakłada się pędzlem, natomiast te prasowane specjalną gąbką.