Czym są implanty antykoncepcyjne?

Czym są implanty antykoncepcyjne?

Implanty antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji, która polega na wszczepianiu pod skórę implantu zawierającego hormon, którym jest progestagen. Implant wszczepiany jest w górnej części ramienia. Umieszczony na niedominującej ręce implant działa na zasadzie uwalniania hormonu, który dostaje się do tkanek. Z otaczających tkanek, do których trafia hormon bezpośrednio przedostaje się do krwi. Z krwią hormon rozprowadzany jest po całym organizmie. Atutem takiego implantu jest fakt, ze metoda antykoncepcji jest skuteczna nawet przez kilka lat. Przeciętny czas funkcjonowania implantu antykoncepcyjnego jest szacowany na 6 miesięcy do 5 lat.

Implanty antykoncepcyjne wszczepiane są pod skórę podczas zabiegu chirurgicznego. Jednocześnie implant zawsze można usunąć . Przeciwwskazaniem do wczepienia implantu jest ciąża, ale nie jest cykl miesiączkowy. Zabieg można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Implant najczęściej zaczyna działać od samego momentu wszczepienia. W przypadku, gdy zostaje on wszczepiony w przeciągu pierwszych siedmiu dni cyklu menstruacyjnego, wówczas wskazuje się, że skuteczna ochrona antykoncepcyjna zaczyna się po 3 dniach od wykonania zabiegu.

Implanty działają na różne sposoby. Po pierwsze mają one za zadanie hamować owulację. Progestagen jest hormonem, który zatrzymuje produkowanie lutropiny, która jest niezbędna przy jajeczkowaniu. Kolejnym sposobem działania implantów jest zagęszczanie śluzu szyjkowego. W ten sposób powstaje nieprzepuszczalna powłoka dla plemników. Implanty dodatkowo hamują również cykliczne dojrzewanie endometrium. Implanty zawierające progestagen  mogą być zastosowane u wszystkich kobiet, które nie mają przeciwwskazań do przyjmowania estrogenów.