Stosowanie implantów antykoncepcyjnych

Stosowanie implantów antykoncepcyjnych

Współczesna medycyna w coraz większym stopniu poszukuje skutecznych metod antykoncepcyjnych, które jednocześnie przy maksymalnej skuteczność nie są uciążliwe dla osób stosujących. Jedną z takich nowoczesnych metod antykoncepcyjnych są implanty antykoncepcyjne. Ich atutem jest przede wszystkim to, że nie zatrzymują one miesiączkowania, ale wpływają na zablokowaniu implantacji zarodka, gdyby doszło do zapłodnienia. Implanty wpływają również na zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co tworzy barierę do przenikania plemników. Do atutów implantów można zaliczyć to, że można je z łatwością wszczepić podczas prostego zabiegu chirurgicznego a jednocześnie można go również usunąć. Czas działania wszczepionego implantu może wynosić nawet 5 lat.

W implantach stosowane są hormony, które nie są groźne dla kobiet karmiących piersią. W ten sposób metoda może być stosowana nawet zaraz po porodzie. Na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami implantów antykoncepcyjnych. Jednym z najbardziej popularnych jest Norplant, który składa się z kapsułek wykonanych z silkosanu medycznego.

Implanty wszczepiane są w rękę i stopniowo uwalniają hormony, które mają za zadanie powstrzymywać poprzez uwalnianie hormonu przez dojściem do zapłodnienia. Norplant wypuszcza hormon do krwi w różnych stężeniach. Na wielkość stężenia hormonu wpływa miedzy innymi masa ciała. Jednak nawet w przypadku osób otyłych ilość wypuszczanego hormonu jest odpowiednia by zapewnić właściwy poziom zabezpieczenia antykoncepcyjnego.

Przy zastosowaniu tego implantu kobietom młodym, których płodność może być większa lekarze bardzo często zalecają stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnego w postaci tabletek lub zwiększenie częstotliwości wymiany implantów. Ochrona zapewniania przez implant szacowana jest na 5 lat.